sobota, 23 kwietnia 2011

Egzorcysta / The Exorcist (1973)

"Egzorcysta" (1973, reż. William Friedkin) jest ekranizacją powieści Williama Petera Blatty'ego o tym samym tytule (autor powieści to także twórca scenariusza filmu).

Film rozpoczyna scena przedstawiająca pracę archeologów w Iraku. Jeden z nich, ojciec Merrin (Max von Sydow) znajduje w piasku pewną figurkę, której odnalezienie zmusza go do powrotu do Stanów.
Tymczasem, dwunastoletnia Regan McNeil (Linda Blair) mieszka ze swoją matką Chris (Ellen Burstyn) w Georgetown. Pewnego dnia dziewczynka zaczyna bawić się tabliczką Quija i od tamtej pory jej postępowanie i wygląd zaczynają się zmieniać. Staje się wulgarna, jej zachowania są dziwne i, w przypadku dotychczas grzecznej i dobrze wychowanej Regan, wręcz przerażające. Chris postanawia zabrać córkę na badania lekarskie. Gdy lekarze okazują się być bezradni, matka Regan decyduje się na wezwanie egzorcysty. Ksiądz Damien Karras (Jason Miller) stwierdza opętanie. Wraz z doświadczonym egzorcystą - ojcem Merrinem (tym samym, który odnalazł figurkę) rozpoczynają walkę z szatanem.

"Egzorcysta" do dzisiaj jest uznawany za jeden z najlepszych horrorów. W latach 70. karetki wielokrotnie musiały podjeżdżać pod kina. Zdarzyło się także, że jeden z widzów zemdlał i złamał sobie szczękę. Największe wrażenie na widzach wywierają sceny, w których ukazana jest twarz Regan podczas egzorcyzmów oraz gdy dziewczynka obraca głowę i schodzi po schodach jak pająk (sceny te można znaleźć w internecie). Ponadto, w filmie znajdują się jednoklatkowe ujęcia, które zauważone przez widza, mogą spotęgować strach (np. czarno-biała twarz matki księdza Karrasa). O tym, jak bardzo szokuje "Egzorcysta" świadczy fakt, że został zakazany w Malezji, Singapurze i Wielkiej Brytanii, a wersja telewizyjna jest wręcz drastycznie ocenzurowana.

Uważam, że "Egzorcysta" to najlepszy film grozy, jaki kiedykolwiek widziałam. Nie jest to typowy, amerykański horror z żenującą grą aktorską, hektolitrami krwi, wesołym miasteczkiem, potworem z szafy, przerażonymi nastolatkami i fabułą polegającą na "zabić wszystkich po kolei" (tak, to delikatne nawiązanie do "Oszukać przeznaczenie", "Krzyku", "Boogeymana" itd.). Film ten potrafi wystraszyć widzów o naprawdę mocnych nerwach, a "smaczku" dodaje fakt, iż fabuła książki (czyli także filmu) została oparta na faktach - konkretnie na historii pewnego opętania pod koniec lat 40. w USA.

Film został nagrodzony 2 Oscarami i 4 Złotymi Globami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz